III Air Navigation Race, Słowacja

26.08.2024

ANR, czyli Air Navigation Race to nowa dyscyplina w sporcie samolotowym, która powstała w 2007 roku. Przez ostatnie lata mocno ewaluowała, dzięki wymianie doświadczeń organizatorów i zawodników na lokalnych imprezach czy Mistrzostwach Świata. W obecnej formule sędziowie oceniają pilotów w dwóch konkurencjach: lądowań precyzyjnych oraz nawigacji po trasie. Celność lądowań jest pilotom dobrze znana i istnieje praktycznie od początku sportu samolotowego. Tym co wyróżnia natomiast ANR jest właśnie nawigacja, polegająca na locie w ciasnym korytarzu (od 0,2 do 0,4 nm / 370 – 740 m! ) składającym się z kilku lub kilkunastu odcinków. Zawodnik wylatując poza korytarz, po 5 sekundach zaczyna mieć naliczane 3 pkt kary z każdą sekundę poza korytarzem. Trasa trwa około 30 minut, więc jeśli samolot opuści korytarz na minutę, zawodnik otrzyma 165 pkt karnych.  Prosta formuła, łatwe przygotowanie trasy za pomocą komputera i dowolny samolot do rywalizacji sprawia, że zainteresowanie pilotów wzrasta z roku na rok. 

Na Mistrzostwach Świata piloci rywalizują w 3 klasyfikacjach

  • Lądowania precyzyjne
  • Nawigacja trasowa
  • Nawigacja trasowa + Lądowania – klasyfikacja generalna. 

Reprezentacja wyrusza na Słowację

Polskę podczas III Mistrzostw Świata Air Navigation Race, będą reprezentować piloci Samolotowej Kadry Narodowej:
• Bolesław Radomski / Dariusz Lechowski  – Najbardziej utytułowana Polska załoga w ANR, obrońcy tytułu: Mistrzowie Świata ANR
• Marcin Skalik / Joanna Skalik, druga najbardziej doświadczona załoga ANR oraz bardzo dobra i utytułowana załoga w lataniu rajdowym.
• Marcin Chrząszcz / Michał Chrząszcz – pierwszy raz na zawodach ANR, utytułowani piloci rajdowi.
• Marek Kachaniak / Łukasz Pawlak, pierwszy raz na zawodach ANR, doświadczeni piloci rajdowi.
• Krzysztof Wieczorek / Kamil Wieczorek, pierwszy raz na ANR, utytułowani piloci rajdowi. 

Team Menager – Bolesław Radomski zaplanował przyjazd na lotnisko LZKC Kamenica nad Cirochou 14 sierpnia, dokładnie 4 dni przed oficjalnym rozpoczęciem mistrzostw.  Każdej załodze udało się zrobić około 8 tras nawigacyjnych oraz kilkadziesiąt minut lądowań. Solidny trening pozwolił polskiej reprezentacji poczuć się odrobinę pewniej w nowej dyscyplinie. Sądziliśmy, że pozwoli nam to na nawiązanie rywalizacji z doświadczonymi Hiszpanami czy Czechami. Jak bardzo się myliliśmy… ale o tym za chwilę. 

Niedziela rano rozpoczęła się od oficjalnego treningu lądowań, w którym każda z załóg oddała dwa lądowania, a sędziowie mogli sprawdzić poprawność ustawienia pasa i pomiarów. Tego samego dnia wieczorem 33 załogi z 10 krajów, organizatorzy i oficjele zebrali się na lotnisku, aby oficjalnie otworzyć 3 Mistrzostwa Świata ANR, które miały potrwać aż do niedzieli, rozpoczynając się od konkurencji lądowań. W następnych dniach piloci mieli pokonywać 2 trasy nawigacyjne dziennie, a w piątek rano 7 trasa nawigacyjna miała wyłonić najlepszą 4’kę, która rywalizować miała o podium w ostatniej trasie!

Zapowiadała się ciekawa rywalizacja i sporo latania!

Poniedziałek, mocne rozpoczęcie Polaków 

Po krótkim briefingu piloci ustawili się w grupach po 3 samoloty do startu. Mieliśmy do wykonania najpierw lądowanie normalne, a następnie po nim od razu lądowanie wysokie – bez gazu. 

Najlepiej poradzili sobie Czesi w załodze Dawid Czerny, Jan Havlik (0pkt karnych), następnie Francuz Olivier Riviere, Jerome Jireau (9pkt) oraz Krzysztof i Kamil Wieczorkowie (13pkt). Nastąpiła przerwa na lunch dla sędziów i zawodników, podczas której reprezentanci Czech, Polski i Francji starali się żartami i docinkami zdekoncentrować siebie nawzajem. Powszechna praktyka gry mentalnej, gdy rywalizacja nie rozgrywa się w powietrzu. Po chwili przystąpiliśmy do kolejnych lądowań. Jedno lądowanie bez gazu i klap oraz jedno znad bramki. 

Trzecie lądowanie wykonywał jako pierwszy z czołówki Dawid Czerny i Jan Havlik. Ku radości Polaków wylądował na 8 metrze otwierając szanse na wejście naszych na podium. Kamil i Krzysztof Wieczorkowie wykorzystali to ładnie lądując za 3 i za 0 punktów, zdobywając Mistrzostwo Świata lądowań. Marcin i Michał Chrząszcz postanowili zaryzykować lądując mocniej na lini zero dwa razy. Przyziemienia były zdecydowane, na szczęście system i sędziowie nie wykryli nieprawidłowości. Dzięki temu zostali Wicemistrzami! Czesi mimo ostatniego lądowania na zero nie byli wstanie odrobić straty i zdobyli 3 miejsce. 

Polacy rozpoczęli zawody wspaniale! Morale były wysokie, a poprawne wyniki wszystkich załogów ustawiały nas w dobrej pozycji do dalszej rywalizacji w klasyfikacji generalnej. 

Trasy Nawigacyjne. 

Od wtorku do środy piloci rywalizowali na dwóch trasach nawigacyjnych dziennie. 

Pogoda była była bardzo dobra, lecz wysokie temperatury sięgające 33*C nie ułatwiały nam zadania. 30’sto Minutowe trasy miały korytarze o szerokości od 0,25NM do 0,4NM.  Zamieszczone zdjęcie obrazuje przebieg i wygląd takiego korytarza. Po wtorkowych zmaganiach, organizatorzy wywiesili wyniki. Suma punktów karnych z dwóch tras najlepszych Czechów Matous Adam, Krystof Adam wynosiła 0. Taki sam wynik zrobił Dawid Czerny i Jan Havlik. Trzeci byli Słowacy Jan Sabla Jr. z Dalibor Gonda. Z 3 pkt karnymi. Czołówkę goniły 3 załogi Hiszpanów z 3, 6 i 9 pkt karnych! Jak poradzili sobie Polacy? Nie przebierając w słowach: fatalnie. Najlepsza Polska załoga B.Radomski i D.Lechowski byli dopiero na 13 miejscu z 141 pkt karnymi! Następną załogą na 15stym miejscu byli Marcin i Michał Chrząszcza z 210 pkt, dalej Krzysztof i Kamil Wieczorkowie na 21, a za nimi kolejni Polacy…

Siedliśmy wieczorem z Team Managerem na omówienie naszych słabych wyników. Wniosek był jeden. Brak należytego treningu. Najlepsze kraje miały od kilku do kilkunastu tras treningowych w kraju przed Mistrzostwami, a  my – jedną. Dodatkowo tylko dwie nasze załogi miały doświadczenie ANR (B. Radomski i D.Lechowski oraz M. i J.Skalik), reszta przyjechała poznać ten nowy sport. Myśleliśmy, że mając duży dorobek w lataniu precyzyjnym i rajdowym zdołamy nawiązać walkę. Niestety bezskutecznie, a w kolejnych dniach przewaga Czechów, Słowaków i Hiszpanów się zwiększała! W piątek po południu odbył się Finał, gdzie 4 najlepsze załogi o najniższej punktacji z 7 tras nawigacyjnych rywalizowali o podium. 

Zawodnicy podziwiali zmagania na telebimie i kibicowali swoim faworytom. 

Po zaciętej rywalizacji Mistrzami Świata w klasyfikacji Generalnej zostali Czesi: Dawid Czerny i Jan Havlik z 63 pkt karnymi, Wicemistrzami Czesi: Marek Velat, Anna Zichova 193pkt. Także III miejsce przypadło załodze Czeskiej, Matous i Krystof Adam 306 pkt.

W sobotni wieczór w pięknym pałacu w Humenne rozdano medale i nagrody, a zawodnicy przy uroczystej kolacji mogli nareszcie się odprężyć i  wymienić doświadczeniami. 

Polska Reprezentacja wraca z medalami, dużym niedosytem i motywacją, aby na kolejnych Mistrzostwach Świata ANR pokazać progres, który na pewno poczynimy! 

Klasyfikacja Generalna

  1. 🥇David Cerny, Jan Havlik – 63 pkt.
  2. 🥈Marek Velat, Anna Zichova – 193pkt.
  3. 🥉Matous i Krystof Adam – 306 pkt.

Lądowania Precyzyjne ANR:

  1. 🥇Krzysztof, Kamil Wieczorkowie – 16 pkt
  2. 🥈Marcin i Michał Chrząszcz – 20 pkt.
  3. 🥉David Cerny, Jan Havlik – 24 pkt.

Konkurencja Nawigacyjna, finał:

  1. 🥇Marek Velat, Anna Zichova 
  2. 🥈David Cerny, Jan Havlik 
  3. 🥉Matous i Krystof Adam
  4. Jan Sabla Jr. z Dalibor Gonda.

Reprezentacja mogła uczestniczyć w zawodach dzięki wsparciu @ministerstwo sportu i turystyki oraz @tauron ! Dziękujemy także @ Aeroklub Polski